Kovászos
korpás kifli
A korpás
kifli mindig is nagy kedvencünk volt, a kovászos változata egészen különlegesen
finom. Az éjszakai kelesztéssel kissé hosszadalmas ugyan, időigényes, de sok munka nincs vele. A hosszú kelesztés miatt választottam kenyérlisztet, ha kihagyjuk, akkor lehet finomlisztet használni helyette, vagy felesben finom- és kenyérlisztet.
Mint
általában, most is a makói malom kenyérlisztjét és korpáslisztjét használtam.
Joghurtom
nem volt itthon, ezért először kevés tejet akartam beletenni, de volt a hűtőben
egy felbontott tejszín, így abból öntöttem a tésztájába. Így kevesebb zsiradék
elég pluszban hozzá.
Az én sütőm
gőzbevezetéses, ami azt jelenti, hogy egy kis csövön a megfelelő mennyiségű vizet
felszívja, majd azt gőz formában adagolja a sütőtérbe. Ha nem gőzös a sütő,
akkor sem kell elkeseredni, az aljába be kell készíteni egy kisebb fém tepsit
és a sütés kezdetekor abba kell önteni fél pohár vizet, majd 7-8 perccel később
ezt az edényt ki kell venni. Ilyenkor is légkeveréssel érdemes indítani a
sütést, hogy a gőz egyenletesen beborítsa a sütőteret, majd átkapcsolni alsó-felső
sütésre, hogy később már ne szárítsa a tésztát a légkeverés.
A kiflik
készítése is a kovász frissítésével, szaporításával kezdődik. Sütés előtt kb. 8
órával szaporítottam. 15 gramm hűtőből kivett kovászhoz adtam 55 gramm vizet és
60 gramm kenyérlisztet. Alaposan elkevertem, az üvegre lazán rátettem a tetejét
és a konyhapulton hagytam. Akkor van készen a dagasztásra, ha legalább
háromszorosára emelkedik, a teteje még púpos, de már tele van buborékokkal. Ha
a kimért folyadékba tesszük, akkor úszik a felszínén.
Hozzávalók:
2 dl víz
1 dl tejszín
12 dkg aktív
kovász
30 dkg kenyérliszt
20 dkg
korpásliszt
2 csapott
tk. só
2 dkg puha
vaj
Dagasztógép
táljába mértem a vizet a tejszínt és a kovászt. Egy spatulával jól elkevertem,
ezután rászitáltam a kenyérlisztet és hozzáadtam a korpáslisztet is.
Alacsony
fokozaton 3-4 percig dagasztottam, azután beleszórtam a sót is és még kb. 2-3
percig dagasztottam a tésztát. Közben lassan, több részletben kb. 3 evőkanál
vizet még hozzácsorgattam. Amikor a tészta már szép sima volt hozzáadtam a
vajat is.
Ezután a
tésztát kivettem a tálból, cipó formára gyúrtam és egy vékonyan kiolajozott
kelesztőtálba tettem. Kb. másfél órát pihent a konyhapulton, azután óvatosan
meghajtogattam. Ismét hagytam kb. másfél órát és megint meghajtottam. A tésztát
vékonyan beolajoztam, egy vastagabb zuhanysapkát húztam rá és betettem a hűtő
alsó polcára.
Másnap
reggel, kb. 14 óra hűtőzés után kivettem és 8 egyforma darabra osztottam. A
dermedt tésztákat egyesével gömbölyítettem, egy fóliával letakartam és 30
percig pihenni hagytam. Ezután egyesével vékonyra nyújtottam, feltekertem és
sütőpapíros tepsire fektettem. A megformázott kifliket is letakartam egy
fóliával és a konyhapulton hagytam pihenni. Mivel jó hideg, dermedt volt a
tészta a meleg ellenére is kellett neki 3 óra, mire szép nagyra nőttek.
A sütőt 230
fokra (légkeveréssel), egy gőzbevezetésre állítottam. A megkelt kifliket
alaposan lepermeteztem vízzel (jusson a kiflik közé is), megszórtam durvaszemű
sóval és a tepsit betoltam a forró sütőbe. Azonnal ráindítottam a gőzt. 7-8
perc után a sütőt átállítottam 230 fokra, alsó-felső sütésre. Összesen 18
percig sültek, majd kitámasztott ajtó mellett még 2 percig a kikapcsolt sütőben
hagytam őket. Végül rácsra szedtem hűlni.
Egy kifli kb. 49 g szénhidrátot (a hosszú kelesztés miatt lasabb felszívódás) és kb. 290 kcal -t tartalmaz.


