Oldalak

2026. június 25., csütörtök

Kovászos korpás kifli

 



Kovászos korpás kifli

 

A korpás kifli mindig is nagy kedvencünk volt, a kovászos változata egészen különlegesen finom. Az éjszakai kelesztéssel kissé hosszadalmas ugyan, időigényes, de sok munka nincs vele. A hosszú kelesztés miatt választottam kenyérlisztet, ha kihagyjuk, akkor lehet finomlisztet használni helyette, vagy felesben finom- és kenyérlisztet. 

Mint általában, most is a makói malom kenyérlisztjét és korpáslisztjét használtam.

Joghurtom nem volt itthon, ezért először kevés tejet akartam beletenni, de volt a hűtőben egy felbontott tejszín, így abból öntöttem a tésztájába. Így kevesebb zsiradék elég pluszban hozzá.

Az én sütőm gőzbevezetéses, ami azt jelenti, hogy egy kis csövön a megfelelő mennyiségű vizet felszívja, majd azt gőz formában adagolja a sütőtérbe. Ha nem gőzös a sütő, akkor sem kell elkeseredni, az aljába be kell készíteni egy kisebb fém tepsit és a sütés kezdetekor abba kell önteni fél pohár vizet, majd 7-8 perccel később ezt az edényt ki kell venni. Ilyenkor is légkeveréssel érdemes indítani a sütést, hogy a gőz egyenletesen beborítsa a sütőteret, majd átkapcsolni alsó-felső sütésre, hogy később már ne szárítsa a tésztát a légkeverés.

A kiflik készítése is a kovász frissítésével, szaporításával kezdődik. Sütés előtt kb. 8 órával szaporítottam. 15 gramm hűtőből kivett kovászhoz adtam 55 gramm vizet és 60 gramm kenyérlisztet. Alaposan elkevertem, az üvegre lazán rátettem a tetejét és a konyhapulton hagytam. Akkor van készen a dagasztásra, ha legalább háromszorosára emelkedik, a teteje még púpos, de már tele van buborékokkal. Ha a kimért folyadékba tesszük, akkor úszik a felszínén.

 

Hozzávalók:


2 dl víz

1 dl tejszín

12 dkg aktív kovász

30 dkg kenyérliszt

20 dkg korpásliszt

2 csapott tk. só

2 dkg puha vaj

 

Dagasztógép táljába mértem a vizet a tejszínt és a kovászt. Egy spatulával jól elkevertem, ezután rászitáltam a kenyérlisztet és hozzáadtam a korpáslisztet is.

Alacsony fokozaton 3-4 percig dagasztottam, azután beleszórtam a sót is és még kb. 2-3 percig dagasztottam a tésztát. Közben lassan, több részletben kb. 3 evőkanál vizet még hozzácsorgattam. Amikor a tészta már szép sima volt hozzáadtam a vajat is.

Ezután a tésztát kivettem a tálból, cipó formára gyúrtam és egy vékonyan kiolajozott kelesztőtálba tettem. Kb. másfél órát pihent a konyhapulton, azután óvatosan meghajtogattam. Ismét hagytam kb. másfél órát és megint meghajtottam. A tésztát vékonyan beolajoztam, egy vastagabb zuhanysapkát húztam rá és betettem a hűtő alsó polcára.

Másnap reggel, kb. 14 óra hűtőzés után kivettem és 8 egyforma darabra osztottam. A dermedt tésztákat egyesével gömbölyítettem, egy fóliával letakartam és 30 percig pihenni hagytam. Ezután egyesével vékonyra nyújtottam, feltekertem és sütőpapíros tepsire fektettem. A megformázott kifliket is letakartam egy fóliával és a konyhapulton hagytam pihenni. Mivel jó hideg, dermedt volt a tészta a meleg ellenére is kellett neki 3 óra, mire szép nagyra nőttek.

A sütőt 230 fokra (légkeveréssel), egy gőzbevezetésre állítottam. A megkelt kifliket alaposan lepermeteztem vízzel (jusson a kiflik közé is), megszórtam durvaszemű sóval és a tepsit betoltam a forró sütőbe. Azonnal ráindítottam a gőzt. 7-8 perc után a sütőt átállítottam 230 fokra, alsó-felső sütésre. Összesen 18 percig sültek, majd kitámasztott ajtó mellett még 2 percig a kikapcsolt sütőben hagytam őket. Végül rácsra szedtem hűlni.








Egy kifli kb. 49 g szénhidrátot (a hosszú kelesztés miatt lasabb felszívódás) és kb. 290 kcal -t tartalmaz.